Sprawdź, czy jutro można robić zakupy stacjonarnie

Czy jutro jest niedziela handlowa?

Zastanawiasz się, czy jutro wypada niedziela handlowa czy niehandlowa? Sprawdź to szybko i bądź zawsze na bieżąco. Zobacz, czy zrobisz jutro zakupy w sklepach stacjonarnych czy sklepy będą zamknięte. 

Czy jutro wypada niedziela handlowa?

Kalendarz niedziel handlowych PDF

Pobierz kalendarz niedziel handlowych  na rok 2023 w formie PDF.

Niedziele handlowe w określonym miesiącu

Kiedy wypadają niedziele handlowe?

Liczba niedziel handlowych w w danym miesiącu wynika bezpośrednio z treści ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Dokument ten stanowi, że handel w niedziele oraz święta, a także inne wybrane dni, jest zakazany. Wprowadza również wyjątki od tego zakazu, które zwyczajowo nazywamy niedzielami handlowymi. Poniżej sprawdzisz, czy jutro sklepy są otwarte czy też obowiązuje zakaz handlu.

Czy jutro handlowa niedziela?

Ustawa

Niedziele niehandlowe i niehandlowe obowiązują w Polsce od 2018 roku, kiedy to wprowadzono w życie ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Dokument ten wprowadza zakaz handlu w niedziele, a jednocześnie wylicza szereg wyjątków od tych ograniczeń.

Pełną treść ustawy znajdziesz tutaj. Zjedź niżej, żeby zobaczyć szczegóły dotyczące dni handlowych i niehandlowych w określonych miesiącach roku kalendarzowego.  

Czy jutro handlowa czy niehandlowa niedziela?

Liczba niedziel handlowych w danym miesiącu wynika bezpośrednio z zapisów w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Jak więc szybko ustalić, czy jutro jest niedziela handlowa? W prosty sposób sprawdzisz to na naszej stronie. Jeśli natomiast interesują Cię szczegóły przepisów dotyczących niedziel handlowych i zakazu handlu w niedziele, czytaj dalej.

Spis Treści

Zakaz handlu w niedziele

Jak wiemy, zakaz prowadzenia handlu w niedziele obowiązuje od stosunkowo niedawna. Wprowadzono go ustawą z 2018 roku. W dokumencie tym czytamy między innymi, że wykonywanie i powierzanie czynności handlowych w niedziele i święta jest zakazane. 

Z ustawy z 2018 roku wynika, że ogromna większość niedziel w ciągu roku kalendarzowego jest niedzielami niehandlowymi. W takie niedziele sklepy stacjonarne są nieczynne, przy czym nie dotyczy to niektórych (wskazanych w ustawie) placówek handlowych. 

Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Placówkami, w których zakaz handlu w niedziele nie ma racji bytu, są między innymi apteki i placówki pocztowe. Gdzie jeszcze można robić zakupy w niedzielę niehandlową? W ustawie wymieniono kilkanaście przykładów takich placówek. Są to:

 1. stacje paliw płynnych
 2. kwiaciarnie 
 3. apteki i punkty apteczne 
 4. zakłady lecznicze dla zwierząt
 5. sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami 
 6. placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych
 7. placówki pocztowe
 8. placówki handlowe w zakładach hotelarskich
 9. placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku
 10. placówki handlowe na dworcach oraz w portach i przystaniach
 11. sprzedaż ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
 12. placówki handlowe w portach lotniczych
 13. strefy wolnocłowe
 14. placówki handlowe na terenie jednostek penitencjarnych
 15. placówki handlowe na terenie jednostek wojskowych
 16. sklepy internetowe i platformy internetowe 
 17. handel towarami z automatów
 18. rolniczy handel detaliczny
 19. hurtownie farmaceutyczne
 20. handel kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach
 21. placówki handlowe zakładach pogrzebowych
 22. placówki handlowe, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. 
  1. Zgodnie z dalszymi zapisami w ustawie, przedsiębiorca taki może “korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków”.
 23. piekarnie, cukiernie i lodziarnie
 24. placówki handlowe, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna

Kiedy nie obowiązuje zakaz handlu, czyli niedziele handlowe 

Poza wymienionymi wyżej wyjątkami od zakazu, ustawodawca przewidział też kilka terminów w ciągu roku kalendarzowego, kiedy to sklepy mogą być czynne w niedzielę. Niedziele takie zwyczajowo określamy niedzielami handlowymi. 

Kiedy wypadają niedziele handlowe? Ustalenie terminów niedziel handlowych może wydawać się skomplikowaną operacją. Jest to jednak dość proste i wynika bezpośrednio z przepisów ustawy. 

W gruncie rzeczy ustawodawca przewidział siedem terminów na każdy rok kalendarzowy, kiedy wypadają niedziele handlowe. Są to:

 • ostatnia niedziela stycznia
 • ostatnia niedziela kwietnia
 • ostatnia niedziela czerwca
 • ostatnia niedziela sierpnia
 • niedziela bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkiej Nocy
 • dwie kolejne niedziele bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia

Kiedy jeszcze nie zrobisz zakupów?

Oprócz większości niedziel, sklepy są jeszcze zamknięte w dni, kiedy wypadają niektóre święta państwowe i kościelne. W dni wolne od pracy sklepy są więc zamknięte. Na poniższej liście umieściliśmy święta (ruchome i stałe), podczas których sklepy są nieczynne:

 • Nowy Rok, 1 stycznia
 • Święto Trzech Króli, 6 stycznia
 • Wielkanoc, święto ruchome
 • Poniedziałek Wielkanocny, święto ruchome
 • Święto Pracy, 1 maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja, 3 maja
 • Zielone Świątki, święto ruchome
 • Boże Ciało, święto ruchome
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia
 • Wszystkich Świętych, 1 listopada
 • Święto Niepodległości, 11 listopada
 • 1. dzień Bożego Narodzenia, 25 grudnia
 • 2. dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia 

Czy jutro jest niedziela handlowa?

Żeby zatem odpowiedzieć na pytanie “Czy jutro jest niedziela handlowa?”, trzeba określić, czy w tę niedzielę wypada któreś z powyższych świąt oraz czy dotyczą jej wyjątki wymienione wcześniej. 

Oczywiście najlepszym sposobem na ustalenie, czy dziś jest niedziela handlowa, czy jutro jest niedziela handlowa lub czy najbliższa niedziela jest handlowa, jest skorzystanie ze strony niedziele-handlowe.pl.

Niedziele handlowe 2024

Ile niedziel handlowych jest w 2024 roku oraz kiedy one wypadają? Na oddzielnej stronie znajdziesz listę wszystkich niedziel w 2024 roku z podziałem na niedziele handlowe i niehandlowe oraz wykaz innych dni, kiedy nie zrobisz zakupów. 

Ile niedziel handlowych?

Ile niedziel handlowych przypada na 2024 rok, ile razy w niedzielę będzie można zrobić zakupy spożywcze.

Niedziele handlowe - lista

Kiedy w 2024 roku wypadają niedziele handlowe, a kiedy niehandlowe oraz inne dni z zakazem handlu.

Kalendarz niedziel PDF

Kalendarz niedziel handlowych w formie PDF do pobrania z naszej strony, z możliwością wydrukowania.