Czy 27 listopada jest niedziela handlowa?

Czy 27 listopada jest niedziela handlowa?

Kalendarz niedziel handlowych PDF

Pobierz kalendarz niedziel handlowych  na rok 2023 w formie PDF.

Czy 27 listopada jest niedziela handlowa?

Spis treści

Czy najbliższa niedziela 27 listopada jest niedzielą handlową? Czy tego dnia zrobisz zakupy stacjonarnie?

Niedziele handlowe w listopadzie

Niedziele handlowe w tym miesiącu – od czego zależy, ile ich jest? Wynika to z przepisów wprowadzonych w momencie podpisania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Jak czytamy w tym dokumencie, prowadzenie i powierzanie handlu w niedziele i święta jest zakazane. Od tego zakazu istnieją jednak pewne wyjątki, które zwyczajowo nazywamy niedzielami handlowymi. Kiedy one wypadają?

Zgodnie z treścią ustawy zakaz handlu nie obowiązuje w kilku przypadkach. Są to:

 • ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia
 • ostatnia niedziela bezpośrednio przed pierwszym dniem Wielkiej Nocy
 • dwie ostatnie niedziele bezpośrednio przed pierwszym dniem Bożego Narodzenia

Czy 27 listopada jest niedziela handlowa?

Jak zatem wynika z tego zapisuj, wszystkie niedziele listopada, a co za tym idzie – również niedziela 27 listopada, są niedzielami niehandlowymi. Oznacza to, że tego dnia sklepy będą zamknięte, a prowadzenie handlu w placówkach handlowych nie będzie możliwe.

Oczywiście w części placówek handlowych, a także w sklepach internetowych, prowadzenie handlu będzie możliwe.

Wyjątki od zakazu handlu w niedziele

Oprócz zakupów internetowych, w niedziele handlowe mogą być czynne takie placówki jak: poczty, stacje paliw płynnych czy apteki. Gdzie jeszcze zrobisz zakupu w niedzielę niehandlową 27 listopada? Oto kilka przykładów:

 1. w sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami 
 2. w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych
 3. w placówkach pocztowych
 4. w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich
 5. w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku
 6. w placówkach handlowych na dworcach oraz w portach i przystaniach
 7. w przypadku sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
 8. w placówkach handlowych w portach lotniczych
 9. w strefach wolnocłowych
 10. na terenie jednostek penitencjarnych
 11. w placówkach handlowych na terenie jednostek wojskowych
 12. w sklepach internetowych i na platformach internetowych
 13. w przypadku handlu towarami z automatów
 14. w przypadku rolniczego handlu detalicznego
 15. w hurtowniach farmaceutycznych
 16. w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach
 17. w zakładach pogrzebowych
 18. w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
  1. Zgodnie z dalszymi zapisami w ustawie, przedsiębiorca taki może “korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków”.
 19. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach
 20. w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna

Niedziele handlowe 2022

Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? W odróżnieniu od listopada, w grudniu wypadają aż dwie niedziele handlowe. Wynika to z przedstawionych już wcześniej zapisów w ustawie o ograniczeniu handlu.

Przypomnijmy: zgodnie z ustawą niedzielami handlowymi są dwie ostatnie niedziele bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia, czyli przed 25 grudnia. Niedzielami tymi są w tym roku 11 grudnia i 18 grudnia.

 • 11 grudnia – niedziela handlowa
 • 18 grudnia – niedziela handlowa

Niedziele handlowe 2023

W przyszłym roku, podobnie jak w 2022, wypada siedem niedziel handlowych. Co ciekawe, ze względu na kalendarz świąt Bożego Narodzenia, jedna z tych niedziel będzie skrócona, a sklepy będą otwarte tylko do godziny 14.00.

Kiedy wypadają niedziele handlowe 2023? Możesz to w szybki sposób sprawdzić na naszej stronie internetowej. Zachęcamy też do dodania niedziel handlowych do Kalendarza Google. W ten sposób nigdy nie przegapisz niedzieli, podczas której zakupy w sklepach stacjonarnych są dozwolone.


Czy 27 listopada jest niedziela handlowa czy niehandlowa?

Niedziela 27 listopada to niedziela niehandlowa. Tego dnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów stacjonarnych.

Ustawa

To, czy dziś jest niedziela handlowa, wynik za treści przepisów prawa zawartych w ustawie z 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. To w tym dokumencie określono, w jakie dni zrobimy zakupy w sklepach stacjonarnych. 

Pełna treść ustawy o ograniczeniu handlu znajduje się tutaj. Na łamach niniejszej strony w sposób przejrzysty pokazujemy najważniejsze informacje wynikające z tego dokumentu.

Niedziele handlowe - pytania i odpowiedzi

Wszystkie informacje dotyczące niedziel handlowych i niehandlowych zawarto w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Dokument ten wprowadza zakaz handlu w niedziele oraz święta, jednocześnie wyliczając wyjątki od tego zakazu. Są to między innymi ostatnie niedziele określonych miesięcy, a także niedziele tuż przed ważnymi świętami wolnymi od pracy.

Wspomniany wyżej dokument (Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni) określa, podczas których niedziel nie obowiązuje zakaz handlu. Z dokumentu tego dowiadujemy się, że zakupy można robić w:

 • Ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia 
 • Ostatnią niedzielę wypadającą bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkiej Nocy
 • Dwie kolejne niedziele wypadające bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia

Zakupów w sklepach stacjonarnych nie zrobimy w niedziele niehandlowe oraz święta wolne od pracy. Ustawa z 2018 roku wprowadza jeszcze jedno ograniczenie, dotyczące handlu w Wielką Sobotę oraz wigilię Bożego Narodzenia. Zgodnie z dokumentem w te dwa dni sklepy mogą być otwarte jedynie do godziny 14.00. Po tej godzinie handel w sklepach stacjonarnych nie jest możliwy. 

W niedziele niehandlowe nie możemy robić zakupów w sklepach stacjonarnych, ale zakaz ten nie dotyczy wszystkich placówek handlowych. Ustawodawca w rozdziale II ustawy z 2018 roku wylicza wyjątki. Zakaz handlu, zgodnie z tym dokumentem, nie obowiązuje:
 • na stacjach paliw płynnych
 • w kwiaciarniach
 • w aptekach i punktach aptecznych
 • w lecznicach dla zwierząt
 • w sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych
 • w placówkach pocztowych
 • w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich
 • w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku
 • w placówkach handlowych na dworcach oraz w portach i przystaniach
 • w przypadku sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
 • w placówkach handlowych w portach lotniczych
 • w strefach wolnocłowych
 • placówkach handlowych na terenie jednostek penitencjarnych
 • w placówkach handlowych na terenie jednostek wojskowych
 • w sklepach internetowych i na platformach internetowych
 • w przypadku handlu towarami z automatów
 • w przypadku rolniczego handlu detalicznego
 • w hurtowniach farmaceutycznych
 • w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach
 • w zakładach pogrzebowych
 • w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek
 • w piekarniach, cukierniach i lodziarniach
 • w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna